Szkoła Praktycznej Akupunktury

Kto w Polsce jest akupunkturzystą?

W Polsce akupunkturę do medycyny wprowadzał s.p. dr. Garnuszewski. Spuścizną po jego zaangażowaniu są książki, oraz stowarzyszenie lekarzy akupunkturzystów. Lekarz, aby wykonywać akupunkturę musi mieć stosowne kwalifikacje. To oczywiste, że bez kwalifikacji nie wolno mu wykonywać niczego, czego by się nie uczył w akademii medycznej. Akupunktura jest elementem chińskiej medycyny ludowej, ma korzenie rzemieślnicze (czyli oparte na kwalifikacjach własnych- dawne europejskie gildie, w Chinach na pewno też mają swoje nazwy, lecz ja nie znam ich).

Pomimo tych osiągnięć profesora zawód akupunkturzysty nie został zawodem medycznym, bo był w niesmak korporacjom medycznym. Wyobrażasz sobie, jak zmalała by sprzedaż farmaceutyków, gdyby lekarze zamiast wypisywania drogich leków, zapisywali tani zabieg akupunktury?

W 2009 roku zajęliśmy się polityką trochę szerzej, nie tylko w zakresie naturopatii. W wyniku prac legislacyjnych doprowadziliśmy do uznania zawodu akupunkturzysty za zawód niemedyczny z zakresu paramedycyny. Mamy swój osobisty wkład w opracowanie standardu zawodu akupunkturzysty- jako ewaluatorzy pracowali nad tym między innymi  Grzegorz Halkiew oraz Katarzyną Kędzierska. Informacje znajdziesz w opisie standardu zawody akupunkturzysty.  Na tym przykładzie widać, że choć zabieg akupunkturowy mogą dziś wykonywać również lekarze po stosownym dokształceniu się, to nie są akupunkturzystami lecz nadal lekarzami. Odnosząc się do wykształcenia, choć mają przygotowanie to  zgodnie z tytułem na dyplomie- są lekarzami, a nie akupunkturzystami. Ponieważ aby być akupunkturzystą trzeba w Polsce odbyć stosowne nauczanie w tym, a nie innym zawodzie.